Nemzetközi együttműködés V4 2014 Katasztrófavédelmi gyakorlat Ukrajnának - Visegrag Found International Cooperation RescueTraining V4 for Ukraine

2014.8.21-től 2014.8.24-ig a bősi (Gabčíkovo) Komplex Központi Mentőszolgálat területén megtartották a katasztrófavédelmet biztosító ukrán önkéntes katasztrófavédők nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlatát a „Nemzetközi együttműködés – V4 2014 Katasztrófavédelmi gyakorlat Ukrajnának” projekt keretében a VisegradFound támogatásával. Az önkéntes katasztrófavédők gyakorlatát a magyarországi, szlovákiai és csehországi szakemberek részvételével biztosították.

A négy nap során a kiválasztott ukrán katasztrófavédők a katasztrófavédelmi képességek elméleti előkészületein és gyakorlati alkalmazásán vettek részt az alábbi szakterületeken:

  • Emberek mentése bánya- és épületomláskor
  • Vízi mentőszolgálat
  • Vízbefulladás veszélye
  • Árvízvédelmi gátak építése homokzsákokból
  • Mentési búvár munkák
  • Vízszivattyúzás iszapszivattyúval, búvárszivattyúval és úszószivattyúval
  • Robbanóanyagot és mérgező gázokat és gőzöket is tartalmazó tűzvédelmi veszélyes anyagok átszivattyúzása
  • A zsíros és olajos anyagok szivattyúzása
  • Tárgyak és személyek dekontaminációja
  • A katasztrófavédelmi egységek tevékenysége árvízhelyzetben
  • Bevetések irányítása tűz, balesetek és rendkívüli események esetén

Az előkészületek elméleti részében a gyakorlat résztvevői megismerkedhettek a résztvevő V4 országok katasztrófavédelmi rendszerének felépítésével, az életmentés, vagyonmentés és környezetvédelem során előforduló veszélyekkel és fenyegetésekkel, a modern katasztrófavédelmi technológiákkal és a katasztrófavédelmi munkálatok különlegességeivel.
Az elméleti előkészületek különleges része a robbanóanyagot és mérgező gázokat és gőzöket is tartalmazó tűzvédelmi veszélyes anyagok átszivattyúzásának és a tárgyak és személyek dekontaminációjának problematikájára összpontosított. A résztvevők megismerkedhettek továbbá a bánya- és épületomlásban rekedt személyek új mentési eljárásaival, illetve a bevetések irányításainak eljárásaival tűz, balesetek és rendkívüli események esetén az emberi élet veszteségeinek és a katasztrófák következményeinek minimalizálása érdekében.
A megszerzett elméleti ismereteket a gyakorlat résztvevői – az ukrán katasztrófavédők, az instruktorok segítségével – a szimulált katasztrófa helyzetekben végrehajtott gyakorlati katasztrófavédelmi műveletekkel ellenőrizhették. A gyakorlatok a modern mentési környezet és technológiák alkalmazása mellett zajlottak.
A gyakorlat résztvevőinek lehetőségük nyílt a gyakorlatban is megismerkedni a mesterségesen létrehozott bánya- és épületomlásokból az emberek kimentésével a katasztrófavédelmi stábhoz közvetített jelátvitellel és képi átvitellel rendelkező modern vizualizációs technika segítségével. A vízszivattyúzási gyakorlat kivitelezésére és távolsági szállítására, valamint a zsíros és olajos anyagok szivattyúzására a bősi vízmű területén került sor. A praktikus gyakorlatok egyik eleme volt a szivattyúk karbantartása is.
A dekontaminációs munkákat a katasztrófavédők a modern technológiai eljárások alkalmazása mellett a felitató textil szorbensek használatával gyakorolhatták be.
Nagy visszhangot és szakmai vitát váltott ki a résztvevő katasztrófavédők körében a fuldokló emberek mentése a Duna felszínéről nehezített körülmények esetén (kiadós esőzések és szélviharok).

A katasztrófavédelmet biztosító ukrán önkéntes katasztrófavédők „Nemzetközi együttműködés – V4 2014 Katasztrófavédelmi gyakorlat Ukrajnának” projekt keretében és a VisegradFound támogatásával végrehajtott nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlata sikeresen teljesítette a célkitűzését, vagyis a V4 országok katasztrófavédelmi tevékenységek terén szerzett elméleti és gyakorlati tapasztalatainak átadását és megszerzését. A projekt sikerét az önkéntes ukrán katasztrófavédők záró értékelésén is kifejezték, melynek eredményeképpen átadták a nehéz katasztrófavédelmi gyakorlat elvégzéséről szóló bizonyítványt.
Hálás köszönet illeti a VisegradFound alapítványt a projekt támogatásáért, amely jelentősen hozzájárult az együttműködési feltételek kialakításához és a V4 országok önkéntes katasztrófavédelmi egységeinek tapasztalatátadására az önkéntes ukrán katasztrófavédelmi egységeknek. Az együttműködés és az elméleti, illetve gyakorlati tapasztalatok cseréje hozzájárul a katasztrófa elhárítási munkák, az életmentés, a vagyonmentés és a környezetvédelem minőségének növeléséhez.

 

 slovak.png ukraina_flag.jpg hungarian_flag.png
czech_flag.png englisch_flag.png

visegrad_fund_logo_web_blue_400.jpg

 logo_kczs_104.jpg  opve_logo_104.jpg

ukraina_1.png

projekty-po_1.png